V posledných týždňoch a mesiacoch počujeme stále viac o tom, ako treba zachrániť po skončení pandémie ekonomiku. A hlasy, ktoré žiadajú, aby sa tak stalo na úkor boja proti klimatickej kríze, lebo tento boj by znamenal ešte väčší problém pre hospodárstvo a väčšie peňažné straty, sú čoraz hlasnejšie. No toto nesmieme dopustiť. Rovnako nesmieme dopustiť, že sa boj proti klimatickej kríze stane „luxusným problémom“, ktorý nebudeme mať čas a peniaze riešiť a preto by sa momentálne plány na zníženie emisií a podobné riešenia mali presunúť do ďalekej budúcnosti.
Viem s absolútnou istotou, že ak nebudeme riešiť klimatickú krízu hneď tu a teraz, tak o niekoľko desaťročí, už okolo roku 2050 budú škody spôsobené klimatickou zmenou tak neuveriteľne veľké, že následky momentálnej krízy na ekonomiku prerastú niekoľkonásobne. Musíme uchopiť šancu, ktorá sa nám naskytne pri obnovovaní ekonomiky po aktuálnej pandémii – musíme vykonať takzvanú „zelenú obnovu“ a namiesto podporovania zastaraných systémov, ktoré škodia klíme, treba investovať do nových, „zelených“ riešení. A to sa bude iba zhoršovať. Musíme konať čo najskôr aj napriek tomu, že to bude bolieť a bude to stáť peniaze, ale nemôžeme si dovoliť odsúvať riešenia. Už sme čakali pridlho. Dokonca, ak začneme konať rovno teraz, tak nevieme, či klimatickú krízu zastavíme. No musíme to skúsiť.
Som presvedčená, že sa ľudstvo z aktuálnej krízy poučí a bude v budúcnosti pripravené úspešne čeliť ďalším väčším krízam, ako je tá klimatická. Už teraz je očividné, aké škody spôsobila pandémia za pár krátkych mesiacov – a to nikto nevedel, že príde, nikto nemal čas sa na ňu pripraviť. Nebolo by potom hlúpe sa nepripraviť a nepredísť kríze, o ktorej vieme už roky, ba desaťročia, že príde? Nebolo by hlúpe po skončení celosvetovej pandémie, počas ktorej musíme riešenia hľadať „za pochodu“, ignorovať ďalšiu, oveľa väčšiu krízu, ktorej riešenia už dávno poznáme a treba ich len aplikovať? Nebolo by hlúpe sa sústrediť iba na prítomnosť a finančný profit, keď vidíme, aké katastrofy sa na nás valia? Nebolo by hlúpe, ignorovať vedcov a hrozbu klimatickej krízy, aj keď je jasné, že ona nespôsobí iba obrovskú záťaž pre ekonomiku, stúpanie hladín morí, dlhé suchá a tým aj neúrodnosť, masové vymieranie druhov, extrémne počasie, ale zaručí aj častejšie šírenie epidémií ako je tá súčasná? Odpoviem si sama: nečinnosť napriek vedomiu klimatickej krízy a jej následkov by bola hlúpym prvým krokom do budúcnosti.
Na záver ale chcem vysloviť nádej, že nie som jediná, ktorá si situáciu uvedomuje, aj politici a iní mocní ľudia to vidia rovnako ako ja. Dúfam, že po skončení súčasnej pandémie začnú konať správne a bojovať proti klimatickej kríze, aby zaručili, že aj generácie po nás sa budú môcť tešiť z prírody a našej planéty. Že budú môcť žiť šťastný život bez toho, aby sa museli báť o svoju budúcnosť.
Juliane Gerbel, 4.NA
Comments